Aktualności

Tarnowski Hubertus - 2017

  • Czytane 5055 razy


W niedziele 3.09 br.  już po raz V Koła Łowieckie Okręgu tarnowskiego, obchodziły  swoje święto  ku czci patrona Św. Huberta. Myśliwi i Leśnicy z całego regionu zjechali do Pilzna na tradycyjnego Hubertusa.

Przy dźwiękach fanfar, i marszy obchody święta, rozpoczęto uroczystą mszą Hubertowską w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela. W pięknej homilii o. Tadeusz Popiela  wspomniał  o pracy myśliwych  i leśników oraz  o tym, w jaki sposób ludzie powinni korzystać z przyrody podarowanej im przez Boga. Po mszy św. barwny korowód pocztów sztandarowych , prowadzony przy dźwiękach orkiestry dętej przez członków Bractwa Kurkowego, przeszedł wokół pilźnieńskiego Rynku. Na tegorocznym Hubertusie, pomimo niesprzyjającej aury, zgromadziło się wielu zaproszonych gości. Obecni byli kapłani, myśliwi, leśnicy, parlamentarzyści, samorządowcy, oraz mieszkańcy sympatycy łowiectwa.

Następnie  uroczystości przeniosły się do Doliny Pstrąga w Machowej. Tam nastąpiła  część oficjalna, której przewodniczyli gospodarze uroczystości, Prezes ORŁ PZŁ w Tarnowie  kol. Roman Bukowski wraz z przewodniczącym ZO PZŁ łowczym okręgowym Krzysztofem Łazowskim. Podczas tej części programu, zasłużonych myśliwych odznaczono medalami. przy dźwiękach fanfar odegranych przez okręgowy Reprezentacyjny ZSM „Hetmańscy” Tarnów, członek ORŁ PZŁ w Tarnowie  Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, kolega Zygmunt Głowacki został odznaczony najwyższym odznaczeniem jakim jest Złom.

Podczas uroczystości hubertowskich było też coś dla smakoszy.  Na stołach gościły między innym potrawy z dziczyzny oraz dania należące  do dziedzictwa kulinarnego regionu. Bogata w program ,część artystyczna zachęcała uczestników do wspólnej biesiady.

Można było posłuchać koncertu  muzyki myśliwskiej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod batuta Mieczysława Leśniczaka i śpiewu prof. Andrzeja Ogórkiewicza. Nie zabrakło pokazów sokolniczych i psów myśliwskich. Dla gości pięknie zatańczyły, ubrane w barwne stroje, dzieci z  Zespołu pieśni i tańca Mali Igloopalanie.

Wśród zebranych gości dużym, zainteresowaniem cieszył się pokaz kulinarny  Pawła  Gradowskiego  Master Cheff, który przygotował tatara z polędwicy Jelenia na dwa sposobu. Imprezą towarzyszącą był bogaty w wystawców Jarmark Hubertowski, jak również coroczny konkurs nalewek. Dla najmłodszych przygotowano moc atrakcji, dmychańów, laserowej strzelnicy zabaw i konkursów z nagrodami, które przeprowadzał tarnowski Klub Dian wraz z Kinder Sid i firmą Decathlon.

Późnym wieczorem przy ciepłym blasku ognisk rozbrzmiewały odgłosy wabionych zwierząt w wykonaniu kolegów z tarnowskiego Klubu Wabiarzy zwierzyny. Rozbawiona brać łowiecka pląsała na parkiecie do białego rana przy rytmach  muzyki zespołu Aloha Brass Quintet i DJ Sida.

Czas spotkania myśliwych to także okazja, do dyskusji o palących kwestiach. Przy biesiadnych stołach żywo dyskutowano o problemach kół łowieckich z przyrostem populacji dzików i coraz to większymi szkodami  w uprawach oraz pojawiającymi się ogniskami groźnej choroby afrykańskiego pomoru świń.

Hubertus w Okręgu tarnowskim  na stałe wpisał się już w kalendarz  imprez. To święto  nie tylko myśliwych, mające na celu uczczenie postaci św. Huberta,  lecz wszystkich tych, których łączy troska o dobro przyrody. To przede wszystkim  integracja myśliwych i leśników oraz ich otoczenia.

Zapraszamy do foto relacji.

Piszą o nas:

Newsletter