Każda osoba prowadząca własny biznes musi wywiązać się z szeregu obowiązków, jakie nakłada na nią prawo. Jeden z tych najważniejszych stanowi rozliczanie się na czas z urzędem skarbowym. W tym celu niezbędne jest systematyczne ewidencjonowanie wszystkich przychodów i kosztów. Ogromną pomoc w tym zakresie stanowi Księga Przychodów i Rozchodów.
Po pierwsze – jakie informacje zawiera KPiR?
Księga Przychodów i Rozchodów, z której możesz korzystać w swojej firmie, jest zestawieniem przedstawiającym wyliczenie osiągniętych przychodów oraz poniesionych kosztów. W rejestrze tym uwzględnia się regułę chronologii, dzięki czemu tego typu dane są uporządkowane, a zapoznawanie się z nimi jest intuicyjne. Niezbędne zapisy odnoszące się do sytuacji finansowej firmy należy zamieszczać tam na bieżąco. Sama KPiR może być prowadzona zarówno w papierowej, tradycyjnej postaci, jak również elektronicznie, a więc nieco bardziej nowocześnie.
Po drugie – kto musi prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów?
Przepisy prawa wskazują, że istnieje określony krąg osób, które są zobowiązane do prowadzenia KPiR. W artykule 24a ust.1 ustawy normującej problematykę PIT czytamy, że do podmiotów tych zalicza się:
- osoby fizyczne,
- przedsiębiorstwa w spadku,
- spółki cywilne osób fizycznych,
- spółki cywilne osób fizycznych oraz przedsiębiorstw w spadku,
- spółki jawne osób fizycznych,
- spółki partnerskie prowadzące działalność gospodarczą.
Po trzecie – jaka powinna być struktura KPiR?
Budowa Księgi Przychodów i Rozchodów jest z góry narzucona. Standardy w tej kwestii zostały zamieszczone w specjalnym rozporządzeniu. Można tam sprawdzić wzór KPiR oraz zapoznać się z konstrukcją tej ewidencji, która powinna składać się z 17 kolumn o określonej zawartości i ułożeniu.
Po czwarte – jak długo należy przechowywać Księgę Przychodów i Rozchodów?
KPiR oraz wszelkie potwierdzenia, faktury i dowody wewnętrzne muszą być przechowywane w sposób zgodny z wprowadzonymi zasadami ewidencji księgowej. Całą tę dokumentację przedsiębiorcy powinni składować przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym minął termin płatności podatku.
Po piąte – jaki podmiot powinien zająć się prowadzeniem KPiR?
Bardzo ważne jest, żeby Księga Przychodów i Rozchodów była zgodnym z prawdą odzwierciedleniem stanu rzeczywistego. Głównymi cechami charakteryzującymi KPiR zawsze musi być: kompletność, czytelność i zgodność z przepisami. W związku z tym przy jej poprawnym prowadzeniu należy wykazać się dużą dokładnością oraz precyzją. Wszelkie nieprawidłowości powinny być od razu dostrzegalne i korygowane.
Aby uniknąć ewentualnych błędów, warto powierzyć tego typu działania profesjonalnemu podmiotowi. Biuro rachunkowe w Tarnowie to zespół doświadczonych i kompetentnych specjalistów, dla których księgowość nie ma żadnych tajemnic. Już teraz zdecyduj się na skorzystanie z ich kompleksowego wsparcia! Typowe dla nich indywidualne podejście do klientów pozwoli Ci skupić się na rozwoju działalności gospodarczej bez obaw o kwestie podatkowo-księgowe.
Najważniejsze informacje dotyczące KPiR – podsumowanie
Wskazane powyżej fakty dotyczące Księgi Przychodów i Rozchodów to pięć najważniejszych kwestii, o których warto wiedzieć w kontekście sporządzania tego typu dokumentacji. Stanowią one fundament właściwego prowadzenia uproszczonej księgowości, opartego na regułach wskazywanych przez obowiązujące przepisy prawne.
Źródło zdjęć: freepik.com