Zaradni Cystersi, którzy już w okresie średniowiecza tak wiele zrobili dla polskiej gospodarki, pozostawili po sobie wiele wspaniałych pamiątek i zabytków. Dziś ich imponujące klasztory są celem niejednej wycieczki, a ich zwiedzenie to z jednej strony fascynująca podróż w czasie, z drugiej – jedyna w swoim rodzaju szansa spotkania się z wyjątkowymi zabytkami sztuki sakralnej. Jedna z najpiękniejszych pamiątek po cystersach na ziemiach polskich zachowała się w okolicach Raciborza.
To opactwo, jakim od lat przyciągają wycieczki z całego kraju Rudy. Dlaczego tutejsze opactwo jest tak wyjątkowe? Co można zobaczyć w czasie wizyty na jego terenie? Rudy to przede wszystkim miejscowość o długiej historii, w której cystersi odegrali istotną rolę. Pojawili się tu już w połowie XIII wieku, a skutkiem ich bytności na tej ziemi stał się szybki rozwój gospodarki. Stawy hodowlane, gorzelnie i browary – wszystko to sprawiło, że Rudy zaczęły się prężnie rozwijać. Huty żelaza, miedzi i szkła stały się kolejnymi źródłami pokaźnych dochodów.
Współczesne Rudy to przede wszystkim zabytkowe opactwo oraz otaczający je park – wyjątkowo cenny pod względem przyrodniczym oraz krajobrazowy. Wycieczki po terenach Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” bez wątpienia mogą stać się wspaniałą przygodą. Wiele ciekawostek czeka też na terenie samego opactwa.
Najcenniejszym zabytkiem wchodzącym w jego skład jest kościół, do którego przylega klasztor oraz znacznie młodszy pałac, zwany pałacem opackim. Co ciekawe, Rudy dzięki cystersom stały się jednym z najważniejszych ośrodków życia religijnego na Górnym Śląsku, są też uznawane za najstarsze sanktuarium w tej części kraju.
Podobne zabytki możesz też namierzyć w okolicach Zabrza, o czym wspominamy na Zabrze Info.