Jak zwiedzać tak wspaniałe miasto, jakim jest Tarnów? Postawienie na jeden z kilku ciekawych szlaków tematycznych będzie dobrą propozycją dla każdego, komu marzą się wycieczki po tym mieście. Dla tych, którzy w krótkim czasie chcą zobaczyć najważniejsze atrakcje Tarnowa, propozycją najlepszą będzie podróż Szlakiem Renesansu. Jakie niespodzianki czekają na zwiedzających na tej trasie turystycznej?
Tarnowskie judaika. Mykwa
Renesansowy Tarnów – co warto wiedzieć?
O starówce w Tarnowie mówi się wiele, przy czym często używa się w stosunku do niej określenia „perła renesansu”. O tym, jak wiele prawdy jest w tym określeniu, może się przekonać każdy z nas. Nie trzeba wiele – wystarczy spacer w rejonie rynku. Tu do dziś można podziwiać budowle, dzięki którym w XVI wieku Tarnów był zaliczany do grona najpiękniejszych polskich miast. Wiadomo, że w tym czasie miasto mogło się pochwalić nie tylko pięknym ratuszem i bogatymi kamienicami, ale i własnymi murami obronnymi. Dzięki działalności hetmana Jana Tarnowskiego, miasto rozwijało się dynamicznie. Kto chce przekonać się o tym, jak pięknie musiał się prezentować renesansowy Tarnów, ten z przyjemnością pokona trasę turystyczną, znaną jako Szlak Renesansu. Jakie atrakcje znalazły się na tym szlaku?
Tarnowski rynek
Jednym z najważniejszych punktów na tarnowskim Szlaku Renesansu jest rynek. To właśnie tu od XV wieku zaczęto wznosić murowane kamienice, które stopniowo wypierały drewnianą zabudowę. Najpiękniejsze domy zaczęto tu jednak budować w wieku XVI. Z tego też czasu zachowało się kilka ciekawych kamienic, których najbardziej charakterystyczną cechą są imponujące podcienia.
Ratusz – skarb renesansowej architektury
Centralną część rynku zajmuje jeden z najcenniejszych zabytków renesansowej architektury w Tarnowie. To ratusz – budowla, której w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Swą obecną formę zyskał on w XVI wieku, a dzięki pięknym attykom i ciekawym maszkaronom, ratusz ten jest nie lada gratką dla każdego miłośnika stylu renesansowego.
Dom Mikołajowskich
Wizyta przy Domu Mikołajowskich to propozycja dla tych, którzy chcą zobaczyć najstarszą kamienicę Tarnowa. Zabytek, pochodzący z pierwszej połowy XVI wieku, od kilku wieków służy tarnowskiej kapitule. Dziś w jego murach ma swą siedzibę Muzeum Diecezjalne – najstarsza tego typu placówka na ziemiach polskich, której w trakcie wycieczki po Tarnowie warto poświecić nieco więcej czasu.
Bazylika katedralna
Najcenniejszy zabytek architektury sakralnej w Tarnowie to kolejna ważna atrakcja na Szlaku Renesansu. Wiadomo, że kościół w tym miejscu stał już w połowie XIV wieku, a w wieku XV Tarnów mógł się już pochwalić własną kolegiatą. Początkowo stała tu gotycka budowla, którą w XV i XIX wieku znacznie rozbudowano. Choć dziś katedra ta jest ciekawym przykładem stylu neogotyckiego, nie brak tu atrakcji dla miłośników sztuki renesansowej. Najcenniejszymi elementami kościelnego wyposażenia są gotycko-renesansowe nagrobki Tarnowskich oraz nagrobek Ostrogskich, będący już przykładem sztuki barokowej.
Ruiny zamku Tarnowskich
Kto chce poszerzyć program swej wycieczki po Tarnowie, ten może odwiedzić ruiny zamku Tarnowskich. Wzniesiony w początkach XIV wieku, w połowie XV wieku został spalony przez Węgrów. Od XVI wieku zamek ten zaczął się zmieniać w ruinę. Jego pozostałości są dziś atrakcyjnym celem dla miłośników historii, którzy chcą lepiej poznać dzieje Tarnowa i odwiedzić te miejsca, które w dziejach renesansowego miasta odegrały rolę najważniejszą.
Szlak Renesansu to jedna z najciekawszych propozycji, jakimi może przyciągać turystów Tarnów. Na tej trasie na brak ciekawych zabytków nie można narzekać, a piękne budowle są najlepszym dowodem na to, jak wspaniale musiał się dawniej prezentować ten niezwykły gród.