Kto postanowi odwiedzić Tarnów, ten z pewnością pojawi się przy tutejszej katedrze. Jest ona cennym zabytkiem dawnej architektury, a ze względu na piękne wyposażenie, turyści w trakcie wycieczki po Tarnowie bardzo chętnie zaglądają do jej wnętrza. Każdy, kto zjawi się w pobliżu katedry, będzie mógł docenić piękno jednej z najpiękniejszych i najstarszych kamienic w tym mieście. To Dom Mikołajowski, który sąsiaduje z katedrą i który służy dziś jako siedziba Muzeum Diecezjalnego.
Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?
Wiadomo, że jest to jedna z najstarszych budowli w mieście. Kiedy powstała? Oficjalna data budowy to 1524 rok, choć istnieją przypuszczenia, że dom powstał wcześniej, a w 1524 roku został tylko przebudowany. Wiadomo też, w 1524 roku dom ten był własnością Jana Mikołajowskiego herbu Gryf. Równie atrakcyjne budowle z tego okresu znajdują się m.in. w Kaliszu – zresztą wystarczy na stronie www.kaliszonline.pl sprawdzić atrakcje dla turystów w tym mieście.
Historia kamienicy
Kamienica ta powstała tuż przy murach obronnych dawnego Tarnowa i od początku mogła się pochwalić reprezentacyjną elewacją. Nie służyła ona Mikołajowskim zbyt długo. Już w 1527 roku Mikołajowscy, za zgodą pana miasta – Jana Tarnowskiego – przekazali ten dom wikariuszom pobliskiej kolegiaty. Przez lata kamienica ta, jako własność kapituły, przechodziła z rąk do rąk i służyła różnym celom. Była to m. in. rezydencja kantora oraz dom gościnny dla odwiedzających Tarnów kanoników. Dom służył też Kolonii Akademickiej, która działała w Tarnowie w drugiej połowie XVIII stulecia. W 1784 roku w Domu Mikołajowskim mieściło się gimnazjum austriackie, a w XX wieku – ośrodek zdrowia i muzeum higieny. Po II wojnie dom został wyremontowany, a jego wnętrza stały się częścią Muzeum Diecezjalnego. Ze względu na swą historię oraz cenne eksponaty, muzeum to jest bardzo ważnym celem w programie każdej wycieczki po terenie Tarnowa.